Ploter laserowy Przedsiębiorca
12 grudnia 2020

Zastosowania i działanie ploterów laserowych CO2

Zastosowanie obróbki laserowej zyskuje coraz większą popularność w różnych obszarach przemysłu. Wszystko za sprawą niezwykle dokładnej technologii, za pomocą której laser może wykonywać precyzyjne operacje na praktycznie dowolnym materiale. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest laser CO2. Sprawdź, na jakiej dokładnie zasadzie działa tego typu obróbka laserowa.

Plotery laserowe CO2 – czym dokładnie są i co dzięki nim można stworzyć?

Plotery laserowe CO2 to urządzenia, które dzięki swojej konstrukcji oraz właściwościom znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Początkowo korzystały z nich wyłącznie firmy reklamowe, które wykorzystywały potencjał tych urządzeń do tworzenia wszelkiego rodzaju poligrafii, zaproszeń ślubnych, czy kartek okolicznościowych. To właśnie w tej branży zastosowanie plotera CO2 było wręcz niezastąpione. Plotery laserowe wykorzystywano również do produkcji:

  • makiet budynków,
  • nadruków na koszulkach,
  • grawerowania,
  • wycinana w drewnie.

Klasyfikacja ploterów laserowych CO2

Plotery laserowe CO2 klasyfikuje się głównie ze względu na ich budowę, a dokładnie ilość głowic, jaka została zastosowana w konkretnym modelu.

Urządzenia o najprostszej konstrukcji wyposażone są w jedną, tańszą głowicę. Tego typu rozwiązanie jest znacznie mniej kosztowne, jednak wymaga znacznie więcej czas do wykonania zaprogramowanego działania. Sprzęt lepszej jakości dwie głowice. Miejsce, w którym pracują również dzieli się na dwa obszary. Dzięki temu pracę wykonuje się znacznie szybciej. Większa ilość głowic oznacza jednak wyższe koszty zakupu urządzenia – podkreśla specjalista z MASZYNY-POLSKIE.PL sp. z o.o..

Jednym z najważniejszych kwestii w przypadku ploterów laserowych CO2 jest dostęp do właściwego oprogramowania. To przy jego wykorzystaniu możliwe jest połączenie plotera z komputerem, przez co można wykonać dowolnie zaprogramowane cięcie, czy grawer. Warto stawiać na urządzenia, które charakteryzują się niskim czasem opóźnienia, co przekłada się na szybką pracą.

Bezpieczna praca z ploterem laserowym

Podczas pracy z wykorzystaniem plotera laserowego CO2 należy przestrzegać norm bezpieczeństwa BHP. Dodatkowo z uwagi na specyfikę urządzenia bardzo istotna jest filtrowentylacja. Zadaniem tego systemu jest oczyszczanie powietrza w miejscu pracy. Usuwa się z niego wszelkie pyły, dym oraz inne zanieczyszczenia powstałe podczas wycinki laserem.

Decydując się na plotery CO2, czy wycinarki fiber warto stawiać na najlepsze urządzenia wysokiej jakości. Należy także zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości sprzętu. Ogromnym atutem będzie możliwość wgrania specjalnego oprogramowania do obsługi maszyny. Trzeba także pamiętać o specyfice działania ploterów laserowych CO2, co wiąże się z koniecznością inwestycji w sprzęt oczyszczający powietrze, który zagwarantuje właściwe bezpieczeństwo osobom przebywającym w miejscu pracy.