Bramka zamgławiająca Przedsiębiorca
10 czerwca 2021

Zastosowanie bramek dezynfekujących (zamgławiających)

Bezdotykowe aplikatory środków dezynfekujących do rąk znajdziemy na wyposażeniu niemal każdego sklepu i innych miejsc publicznych. Jednak wirus może znajdować się nie tylko na dłoniach, ale również na innych częściach ciała oraz odzieży. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest całościowa dezynfekcja za pomocą bramek dezynfekujących (zamgławiających). W jakich miejscach znajdą zastosowanie i jaka jest zasada ich działania?

Bramka dezynfekująca. Jak to działa?

Zasada działania jest bardzo prosta. Bramkę można postawić w dowolnym miejscu, najlepiej na wejściu do centrum handlowego, sklepu spożywczego, restauracji, szkoły, urzędu lub jakiegokolwiek innego miejsca publicznego. Osoba, która przechodzi przez bramkę, bezdotykowo uruchamia proces dezynfekcji. Wystarczy jedynie pomachać dłonią w wyznaczonym miejscu (znajduje się tam wyraźna, czerwona naklejka z piktogramem), aby z urządzenia wydostała się mgiełka środka dezynfekującego. Co ważne, rozpylane krople są mniejsze niż 10 μm dlatego nie moczą ubrań osoby przechodzącej przez bramkę – tak działa m.in. system zamgławiający oferowany przez firmę Mia-Design z Częstochowy.

Środek dezynfekcyjny dociera do wszystkich zakamarków na powierzchni, dlatego jest to rozwiązanie znacznie skuteczniejsze niż wyłączna dezynfekcja rąk. Jednocześnie środek jest bezpieczny, a rozpylana mgła jest niemal nieodczuwalna – ubrania nie stają się w żaden sposób wilgotne. Także wokół bramki nie pojawia się wilgoć: ściany oraz podłoga w najbliższym otoczeniu systemu są bezpieczne. W zależności od wielkości pojemnika na środek dezynfekujący bramka jest w stanie rozpylić środek nawet na 2500 osób.

W jakich miejscach sprawdzą się bramki zamgławiające?

Wspomnieliśmy już o kilku miejscach, w których można postawić bramkę dezynfekcyjną. Jednak jej zastosowanie może być znacznie szersze: bramka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie codziennie pojawiają się setki, a nawet tysiące ludzi. Dezynfekcja tylko rąk nie jest tak skuteczna, a wirus lub inne drobnoustroje mogą znajdować się na włosach, odzieży, a także bagażu. Dlatego w miejscach, w których kontakt z patogenami może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie montaż bramek dezynfekujących. Mowa o szpitalach, przychodniach, domach pomocy społecznej, hospicjach lub innych placówkach ochrony zdrowia, w których przebywają osoby cierpiące na dolegliwości, które w połączeniu z chorobą zakaźną mogą być wyjątkowo groźne dla zdrowia i życia.

Jednak zastosowanie bramek dezynfekcyjnych na dworcach, w centrach handlowych, sklepach spożywczych, restauracjach, stacjach benzynowych, aptekach, urzędach, szkołach, przedszkolach i innych miejscach publicznych nie jest działaniem na wyrost. Dzięki całościowej dezynfekcji będą chronieni wszyscy: zarówno odwiedzający, jak i pracujący w danym miejscu ludzie.