robot przemysłowy Przedsiębiorca
7 stycznia 2021

Zastosowanie robotów przemysłowych jako sposób ochrony pracowników

Automatyzacja procesów produkcyjnych przy użyciu nowoczesnych robotów przemysłowych oznacza nie tylko zmniejszenie kosztów produkcji i lepszą jakość produktu końcowego. Pracownicy firm zajmujących się przemysłem mogą w ten sposób zyskać przyjaźniejsze środowisko pracy i zmniejszyć narażenie na szkodliwe czynniki. Jak jeszcze roboty przemysłowe mogą wpłynąć na komfort pracy?

Czy roboty przemysłowe zastąpią ludzi?

Jest to na szczęście zupełnie błędne stwierdzenie. Celem umieszczenia robotów przemysłowych na halach produkcyjnych jest zarówno optymalizacja produkcji, jak i bezpieczeństwo pracowników. Możliwość oddelegowania trudnych i często niebezpiecznych zadań maszynie, która oprócz regularnej konserwacji i stałych kontroli może bez przeszkód działać w szkodliwym środowisku, jest korzystna szczególnie dla ludzkiego pracownika.

Codzienna praca w nieprzyjaznym i szkodliwym dla zdrowia środowisku może skutkować licznymi chorobami lub nawet bezpośrednim zagrożeniem życia. Ryzykowną pracą może się również okazać praca seryjna, podczas której najszybciej traci się czujność i zwiększa się częstotliwość wypadków lub błędów produkcyjnych W ten sposób przydzielanie pracownika do wykonywania niebezpiecznych i rutynowych czynności okazuje się być zupełnie nieopłacalnym dla przedsiębiorcy i jego personelu.

Umieszczenie na hali produkcyjnej robota przemysłowego pomoże skierować pracowników, którzy do tej pory wykonywali ryzykowne i seryjne prace na bardziej bezpieczne stanowiska. Dodatkowo nad każdym robotem ktoś musi czuwać i cyklicznie sprawdzać, czy jest odpowiednio zaprogramowany i nie wymaga on konserwacji. Dzięki temu optymalizacja procesów produkcyjnych nie generuje zwolnień i nie oznacza konieczności zastąpienia człowieka robotem.

Czy roboty przemysłowe są w pełni bezpieczne?

Przedsiębiorca zastanawiający się nad zakupem robota przemysłowego powinien najpierw zapoznać się z wymaganiami, które musi spełnić jego hala produkcyjna. Potwierdza to ekspert z firmy Redhawk, specjalisty w robotyzacji przemysłu:

Roboty przemysłowe to maszyny wielkogabarytowe, które wymagają bardzo dużej przestrzeni, by móc zostać umieszczone w hali. Dodatkowo potrzebne jest miejsce na sporą ilość okablowania, które powinno znaleźć się z dala od źródeł prądu czy wody. Przewody powinny też zostać odpowiednie zabezpieczone, jeśli istnieje ryzyko nadepnięcia ich lub uszkodzenia w inny sposób.

Roboty generują wysokie temperatury, dlatego muszą znaleźć się w pewnej odległości od innych sprzętów, gdzie stałe oddziaływanie ciepła może mieć duży wpływ na ich awaryjność. Ważna jest też izolacja termiczna osprzętu, który znajduje się na ramieniu robota.

Roboty przemysłowe, które zostały odpowiednio dopasowane do rozmiaru i warunków panujących na hali produkcyjnej, a także prawidłowo zainstalowane i zaizolowane, będą doskonałym środkiem zwiększania bezpieczeństwa pracowników i optymalizacji produkcji.