Obróbka metodą CNC Przedsiębiorca
13 grudnia 2020

Zastosowanie technologii CNC w obróbce metali

Obróbka metali technologią CNC stanowi bardzo skomplikowany proces, jednak dzięki niemu surowce nabywają nowe i przydatne właściwości. Metoda CNC jest jedną z popularniejszych rodzajów obróbki i w języku polskim oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Metoda ta jest nowoczesnym i bardzo zaawansowanym systemem programowania maszyn, które są połączone z odpowiednim oprogramowaniem. Cięcie CNC jest najczęściej stosowana w przypadku obróbki metali, dlatego można spotkać się również z nazwą obróbki CNC.

Zasada działania technologii CNC

Działanie metody CNC umożliwia istnienie specjalistycznych maszyn, w które zwykle wbudowana jest pamięć. Technologie CNC charakteryzują się tym, że potrafią rozpoznać materiał, z którym aktualnie mają do czynienia.  Z tego właśnie powodu praca z aluminium czy mosiądzem nie stanowi problemu, ponieważ urządzenie dostosowuje swoje parametry i rodzaj działania do danego surowca.

Proces produkcji elementu za pomocą technologii CNC dzieli się na trzy etapy: projektowanie komputerowe, przetwarzanie projektu oraz wykonanie danego elementu, podczas którego ma miejsce obróbka CNC. Technologia CNC cechuje się niezwykłą precyzją, wydajnością oraz wysoką dokładnością.

Każdy z tych parametrów jest jednak uzależniony od klasy obrabiarek, narzędzi skrawających oraz odpowiedniego doboru parametrów obróbki. Nawet we wczesnej fazie programowania maszyny CNC, brane są pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj obrabianego materiału, dostępne narzędzia skrawające oraz techniczne możliwości obrabiarki. Wprowadzane w taki sposób dane do frezarki CNC lub tokarki są zapamiętywane, dzięki czemu produkcja kolejnych detali z tej samej serii przebiega szybko i nie wymaga kosztownych przerw.

Dlaczego warto korzystać z obróbki metali techniką CNC?

Metoda CNC umożliwia bardzo dokładne wykonywanie konkretnych procesów od toczenia elementu, aż do stworzenia wybranego, nawet skomplikowanego kształtu metalu. Dzięki zastosowaniu komputerowego projektowania można także wywiercić dowolnego rodzaju kształt oraz wielkość otworu. Technologia CNC znajduje więc zastosowanie w dziedzinach, które wymagają precyzyjnej produkcji części – motoryzacji, lotnictwie, medycynie. 

Jak mówi technolog z firmy Maro, oferującej obróbką metali technologią CNC: Technologia obróbki metali metodą CNC to innowacyjne rozwiązanie, które charakteryzuje się dużą precyzją oraz dokładnością. Zastosowanie technik komputerowych pozwala na zaprojektowanie najbardziej skomplikowanych kształtów.

W przypadku chęci wykorzystania metody CNC w obróbce metali zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnych zakładów oferujących procesy obróbki CNC. Doświadczenie pracowników oraz specjalistyczne maszyny pozwalają na wykonanie zlecenia na wysokim poziomie.