Wóz paszowy w polu Przedsiębiorca
23 lutego 2021

Zastosowanie wag w wozach paszowych

Odpowiednie dawkowanie i zadawanie pasz dla zwierząt hodowlanych to wyzwanie dla wielu rolników. Z pomocą przychodzą im jednak specjalnie do tego przeznaczone maszyny, czyli paszowozy. Obecnie produkowane modele posiadają unowocześnione systemy porcjowania, w których bardzo ważną funkcję pełnią wagi. Dowiedz się, jakie jest ich zastosowanie w wozach paszowych.

Sprawa dużej wagi

Coraz więcej rolników decyduje się na zakup wozów paszowych do swoich gospodarstw rolnych. Głównym zadaniem tych maszyn jest dawkowanie i mieszanie składników paszy we właściwych proporcjach, a następnie jej dostarczanie do miejsca karmienia i podawanie odpowiednich porcji zwierzętom hodowlanym. Wszystkie te działanie muszą być wykonane bardzo dokładnie i precyzyjnie tak, aby zwierzęta były zdrowe i dobrze odżywione, co przekłada się na realizację celów hodowli. Same porcje powinny być również dostosowane do potrzeb żywieniowych w danym cyklu hodowlanym. Z tych powodów niezwykle ważną funkcję w wozach paszowych pełnią wagi.

W obecnie produkowanych, najnowszych modelach paszowozów oczywistym standardem są wagi elektroniczne. Dodatkowo system ważenia jest w nich tak pomyślany i skonstruowany, by ułatwiać pracę rolnikom. Główne zadanie wag w wozach paszowych to ważenie nie tylko konkretnych porcji paszy, ale tez poszczególnych komponentów. Wagi są tak zaprogramowane, że oprócz wskazywania masy pełnią jeszcze funkcję osobistej pomocy dla rolników: pilnują właściwych proporcji czy informują sygnałami dźwiękowymi o osiągnięciu odpowiedniej, zaplanowanej wartości.  

Do tego trzeba przywiązywać wagę

W dzisiejszych czasach nie jest niczym dziwnym fakt, że wagi w wozach paszowych posiadają rozbudowany, inteligentny system wagowy. W najnowszych paszowozach jest to po prostu standard. Za pomocą wagi można nie tylko zważyć odpowiednie dawki składników czy całe porcje, ale też ustawić odpowiedni czas cięcia i mieszania wszystkich komponentów. Dzięki temu uzyskuje się właściwe proporcje i powtarzalność porcji. Podstawowy, cyfrowy wyświetlacz da się skonfigurować z dodatkowym wyświetlaczem, umieszczanym w ładowarce bądź ciągniku z ładowaczem. To zapewnia jeszcze pełniejszą kontrolę rolnika nad masą poszczególnych składników ładowanych do wozu paszowego. Informacje z bazowego urządzenia mogą pojawiać się również na wyświetlaczu zamontowanym w maszynie ładującej. Pozwala to zoptymalizować proces przewożenia pasz i ogranicza nadprogramowe, zbędne przejazdy. Dodatkowo najnowsza technologia zastosowana w wagach umożliwia komunikację systemu wagowego z urządzeniem mobilnym. Specjalna aplikacja daje rolnikom możliwość nie tylko kontrolowania na bieżąco parametrów wagowych, ale też przygotowywania receptur i klasyfikowania ich do odpowiednich kategorii żywieniowych. Na tej podstawie waga już wie, jakie ilości danych składników powinny się znaleźć w konkretnej mieszance i w jakich proporcjach mają one być zmieszane. To wyklucza możliwość pomyłki i znacznie ułatwia pracę rolnikom – wyjaśnia specjalista z firmy Ata-Technik z Budzynia, sprzedającej m.in. wozy paszowe marki Tosun z włoskimi systemami wagowymi.

Wagi w wozach paszowych zaopatrzone w najnowsze systemy ważenia stanowią więc duże ułatwienie i są bardzo ważnymi urządzeniami szczególnie dla tych hodowców, którzy chcą zoptymalizować koszty żywienia i polepszyć ekonomikę swojego gospodarstwa. Przed zakupem paszowozu należy zatem zwrócić uwagę na to, jakie możliwości i korzyści daje zamontowana w nim waga. Po zakupie trzeba natomiast pamiętać o jej właściwej kalibracji, sprawdzaniu co jakiś czas poprawności wskazań oraz cyklicznym przeglądzie i serwisie.