Przedsiębiorca
25 czerwca 2020

Zdolność kredytowa. Co na nią wpływa?

Z każdym rokiem coraz większa liczba Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Jak wiadomo wiąże się to oczywiście z wieloma formalnościami i warunkami, które kredytobiorca musi spełnić. Warto wspomnieć też, że banki zawsze bardzo skrupulatnie analizują naszą zdolność kredytową, jednak nie wszyscy klienci wiedzą, czym się ten termin charakteryzuje. Podpowiadamy więc, czym tak naprawdę jest wspomniana zdolność kredytowa oraz jakie czynniki wpływają na nasze szanse na pozyskanie kredytu w danym banku.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, jest wskaźnikiem mówiącym o tym, czy klient banku lub innej instytucji będzie w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Jej określenie jest niezwykle istotne, ponieważ z jednej strony pozwala kredytodawcy na uniknięcie udzielenia kredytu osobie, która być może go nie zwróci. Z drugiej zaś, każdy z nas może przeanalizować swoją sytuację finansową i spokojnie przemyśleć, czy decyzja o kredycie będzie właściwa i możliwa do realizacji. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Finansowy Piotr:

W celu określenia swojej zdolności kredytowej warto zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego doradcy finansowego. Może on nie tylko dokonać analizy wspomnianego czynnika, ale też podpowiedzieć, w jaki sposób przygotować się do podjęcia decyzji o kredycie.

Warto zaznaczyć też, że w Internecie znaleźć można wiele profesjonalnych kalkulatorów zdolności kredytowej. Po wprowadzeniu odpowiednich danych w rubryki otrzymamy informację zwrotną, która mówi o tym, w jakich konkretnie bankach możemy starać się o pożyczkę. Takie narzędzia biorą pod uwagę aktualną sytuację na rynku finansowym- są więc zawsze aktualne.

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

Najważniejszym kryterium, które każdy bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku o kredyt, jest stan naszych zarobków oraz innych źródeł dochodów. Jak nietrudno się domyślić, im wyższy dochód rodziny, tym większe szanse na pozytywną decyzję banku. W analizie zdolności kredytowej bardzo ważne jest też to, ile osób liczy nasze gospodarstwo domowe. Im jest ich więcej, tym dochód miesięczny rodziny okaże się niższy. Warto pamiętać też o tym, że bank sprawdzi również ewentualne zadłużenia klienta w innych instytucjach oraz tych, które wynikają z posiadania kart kredytowych. Chodzi tu przede wszystkim o wysokość pozostałych kredytów, pozostały czas ich spłaty oraz to, czy raty są uiszczane w sposób regularny i terminowy. Jeżeli więc staramy się o wysoki kredyt, który może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych, ale mamy do spłacenia jeszcze inne pożyczki, nasze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku zmaleją.