Przedsiębiorca
26 marca 2019

Zimny łańcuch dostaw – co warto o nim wiedzieć?

Zimny łańcuch dostaw do szereg procedur, które należy wypełniać podczas załadunku, przewozu, rozładunku, a także składowania różnego typu wyrobów, dla których idealnym mikroklimatem, są niskie temperatury. Przykładem mogą być szczepionki, przy których transportowaniu, w specjalnych naczepach z chłodniami, musi panować temperatura nie mniejsza, niż 2 stopnie Celsjusza, a nie wyższa niż 8. Warto przy tym wiedzieć, że zimny łańcuch dostaw, to standard regulowany przez Unię Europejską, w tzw. regulacji „Dobra Praktyka Dystrybucyjna”.

Zimny łańcuch dostaw – kogo dotyczy?

Zimny łańcuch dostaw dotyczy zarówno producentów, jak i podmioty transportowe i magazynowe, a także oczywiście odbiorców, którymi najczęściej, są różnego rodzaju dystrybutorzy (w przypadku leków i szczepionek, zalicza się do nich nie tylko apteki – sprzedaż – ale także lekarzy – pomoc medyczna). Warto zatem zauważyć, że procedura odpowiedniego przewozu wrażliwych na temperaturę wyrobów, musi obejmować cały łańcuch dostaw, który rozpoczyna się z końcem procesu produkcyjnego, a kończy odbiorem produktów. Jeśli chodzi zaś o to, jakie branże powinny stosować zimny łańcuch dostaw, należy wiedzieć, że mowa o sektorze farmaceutycznym, rolniczym, przetwórstwa spożywczego, czy chemicznym.

Na czym polega zimy łańcuch dostaw?

Zimny łańcuch dostaw, polega na takim przewozie i czasowym składowaniu towarów tak, aby nie utraciły one swojej wysokiej jakości poprodukcyjnej. Ważne jest zatem to, aby pojazdy służące do przewozu wrażliwych wyrobów, były wyposażone w odpowiednią technologię regulacji mikroklimatu naczepy. Tu ważne jest zastosowanie termometrów z rejestratorami, a także innych urządzeń pomiarowych, które zawsze muszą posiadać certyfikaty przejścia procesu wzorcowania. W przypadku bardzo cennych towarów, czujniki zaś można instalować nie tylko w mobilnej komorze chłodniczej, ale nawet w samych opakowaniach. Wszystkie dane zostaną zaś zapisane, a w razie problemu, uruchomiony zostanie alarm. Może nim być wiadomość o nieprawidłowościach, przesłana na urządzenie mobilne.

Istotnym elementem zimnego łańcucha dostaw, jest również dokumentacja. Każdy dostawca, który zajmuje się transportowaniem wrażliwych towarów np. leków, powinien przy rozładunku, okazać odbiorcy wszystkie reporty z czujników zainstalowanych w naczepie. Jest to bardzo ważne, nawet z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowia ludzi – nie można bowiem dopuścić do takich sytuacji, jak wpuszczenie na rynek szczepionek, których transport nie spełniał restrykcyjnych wymogów, między innymi regulacji GDP w sprawie dobrej praktyki dystrybucyjnej dotyczącej produktów leczniczych do stosowania u ludzi.

Polecane systemy zimnego łańcuchu dostaw

Dzisiaj na rynku działają nowoczesne firmy i laboratoria, które gwarantują m.in. systemy zimnego łańcuchu dostaw. Niesamowicie wydajne, wielofunkcyjne i łatwe w obsłudze rozwiązania gwarantuje firma LAB-EL Sp. j. Mowa o takich wdrożeniach, jak system nadzoru Trans-Logger, czy też ClimateLogger Lite 4T i rejestrator temperatury i wilgotności LB-532. Specyfikacje tych rozwiązań poznasz w pełni, odwiedzając nowoczesną stronę www marki LAB-EL.