Reflektory w samochodach ciężarowych Przedsiębiorca
12 grudnia 2020

Źródła światła stosowane w pojazdach ciężarowych

Prawidłowe oświetlenie pojazdów, zwłaszcza ciężarowych to kluczowy element mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Dlatego koncerny motoryzacyjne wciąż proponują nowe, lepsze rozwiązania, poprawiające komfort jazdy. Co ważne dzięki nowoczesnemu oświetleniu zwiększa się również widoczność pojazdu przez innych użytkowników dróg. Przyjrzyjmy się zatem jakie źródła światła są obecnie stosowane w samochodach ciężarowych?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje reflektorów?

Pojazdy ciężarowe fabrycznie wyposażone są w kilka systemów oświetlenia, z których każdy spełnia inne zadanie. Funkcję ostrzegawczo-informacyjną pełnią kierunkowskazy, światła stopu oraz światła do jazdy dziennej. Natomiast zadaniem świateł drogowych jest maksymalne oświetlenie drogi oraz pobocza, szczególnie po zmroku. To właśnie ten system oświetlenia producenci samochodów modernizują najczęściej. Modernizacja ta dotyczy zarówno reflektorów, jak też stosowanych w nich źródeł światła. Najpopularniejsze typy reflektorów przybliża ekspert firmy STAR-HURT z Działdowa, specjalizującej się w dystrybucji podzespołów i akcesoriów do samochodów ciężarowych:

Aby światło samochodowe było odpowiednio mocne i – o czym należy bezwzględnie pamiętać – zgodne z przepisami, konieczne jest zastosowanie nie tylko odpowiedniej żarówki, ale też reflektora. To właśnie ten element ma bowiem zadanie kształtowania strumienia światła i to od jego konstrukcji w dużej mierze zależy jakość i wydajność świateł drogowych. Żarówka powinna być odpowiednio osadzona w reflektorze, który może mieć różną budowę i powierzchnię odbłyśnika, co wpłynie na sposób odbicia, rozkład i zasięg światła. Wyróżniamy m.in. reflektory typu DE (zwane również elipsoidalnymi), FF oraz super DE. Ze względu na fakt, iż TIR-y są intensywnie eksploatowane i pokonują długie dystanse w nierzadko ekstremalnych warunkach, oświetlenie w nich instalowane powinno generować długi i szeroki strumień świetlny, który pozwoli dokładnie oświetlić przestrzeń, również pobocze drogi. Nie bez znaczenia jest także wytrzymałość oraz niezawodność reflektorów i osadzonych w nich żarówek.

Które żarówki montować w reflektorach pojazdów ciężarowych?

W przypadku przednich reflektorów dobór źródła światła nie jest wcale taki łatwy. Przede wszystkim dlatego, że trzeba pogodzić dwie kwestie. Pierwsza to zapewnienie najlepszego oświetlenia jezdni, a druga to maksymalne ograniczenie efektu oślepienia kierowców jadących z przeciwka. W praktyce znalezienie kompromisu nie zawsze jest możliwe. Dlatego najlepiej stosować się do zaleceń producenta i używać żarówek, które on rekomenduje. Obecnie najbardziej popularne są żarówki halogenowe, które charakteryzują się doskonałymi parametrami świetlnymi i długą żywotnością. Można je stosować w większości reflektorów pojazdów ciężarowych. Z kolei do lamp informacyjno-ostrzegawczych używa się tradycyjnych żarówek, choć i one powoli są zastępowane przez diody LED, uważane za długowieczne.