Żuraw samojezdny Przedsiębiorca
3 lutego 2021

Żuraw samochodowy czy dźwig samojezdny – co wybrać?

Podczas wielu prac konieczne jest zastosowanie skomplikowanych konstrukcji, które są w stanie podnosić ciężkie przedmioty. Maszyny tego typu dzielą się na kilka rodzajów, a wykorzystanie każdego z nich zależy od masy transportowanego towaru i jego charakterystyki. Podczas jakich prac sprawdzą się żurawie samochodowe? Kiedy lepiej wybrać dźwig samojezdny?

Różnice pomiędzy żurawiem samochodowym i samojezdnym

Żuraw samojezdny najczęściej jest zamontowany na podwoziu samochodu ciężarowego lub  specjalnej konstrukcji. Składa się on z wyciągarek oraz wysięgnika. Natomiast dźwig samochodowy zawsze jest umieszczony na pojeździe ciężarowym. W jego przypadku dźwignicę umieszcza się między skrzynią a kabiną lub całkowicie z tyłu samochodu.

Największą różnicą pomiędzy tymi dwoma typami dźwigów jest możliwość podnoszenia ciężaru o określonej wartości. W przypadku dźwigów samojezdnych jest to zazwyczaj kilkadziesiąt ton, ale wszystko zależy od konkretnego modelu i jego konstrukcji. Żurawie samochodowe są natomiast znacznie mniejsze, więc podnoszą towary o masie zaledwie kilku ton. Na takich pojazdach można jednak umieścić przedmioty o znacznie większym ciężarze, co jest bardzo pożądaną cechą podczas różnych prac.

Poszczególne maszyny mogą być zasilane zarówno spalinowo, jak i elektrycznie. Jest to jeden z wielu czynników, które wpływają na ostateczny wybór konkretnego wariantu.

Jaką maszynę wybrać?

Dźwig samojezdny może, co prawda, przenosić ciężkie towary, ale nie jest wyposażony w przestrzeń pozwalającą na ich transportowanie. Z tego powodu wykorzystuje się go głównie podczas wszelkiego rodzaju prac przeładunkowych, które nie wymagają jeżdżenia z ciężkimi przedmiotami.

Żuraw samochodowy może natomiast transportować ciężkie towary bezpośrednio na pojeździe, na którym jest zamontowany. Zazwyczaj na takich autach znajduje się specjalna przyczepa, która pozwala na załadowanie przedmiotów i przewiezienie ich na całkiem spore odległości.

– Wybór konkretnej maszyny zależy od tego, w jaki sposób się ją wykorzystuje. Czasami zdolność do podnoszenia ciężkich obiektów jest ważniejsza niż możliwość ich przewożenia na znaczne odległości. Z tego powodu przed wynajęciem sprzętu warto zastanowić się nad tym, w jakim celu zostanie użyty – tłumaczy specjalista z firmy Lisowski oferującej dźwigi na wynajem w Poznaniu.

Warto pamiętać również o tym, że zarówno dźwigi samojezdne, jak i żurawie samochodowe występują w różnych wersjach. Poszczególne modele mogą odbiegać od siebie pod względem udźwigu czy ładowności, na co należy zwrócić szczególną uwagę przed wybraniem konkretnego wariantu.