Przedsiębiorca
12 grudnia 2017

Żyrandol – stylowe światło

Każde pomieszczenie potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, by można było w nim sprawnie funkcjonować nawet po zmroku. W tym celu instaluje się różnego rodzaju lampy, jednak najbardziej popularne pozostają te montowane na suficie. Żyrandol to bardzo stylowy i elegancki wybór, który oprócz przyjemnego światła, nadaje wnętrzu dodatkowego charakteru. Co go cechuje i jak jest wykonany?

Luksus i przepych

Żyrandol to typ oświetlenia, który stosowano już w średniowiecznych klasztorach. Dzięki umieszczeniu kilku lub nawet kilkunastu punktów światła na stelażu, w sposób bardzo efektywny potrafi on rozjaśnić nawet spore pomieszczenie. Właśnie dlatego znalazł zastosowanie i uznanie wśród posiadaczy większych budynków, lecz obecnie montuje się go z powodzeniem nawet w małych mieszkaniach. Kojarzony jest nieodłącznie z luksusem – bywa podstawowym elementem wyposażenia miejsc o ekskluzywnym charakterze, np. kasyn czy oper. Okazuje się więc, że nie jest to jedynie wybór do prywatnych kwater. Co więcej, największe żyrandole to niezwykle skomplikowane konstrukcje, a waga najcięższego żyrandola na świecie wynosi 20 ton! Okaz ten znajduje się w siedzibie firmy Al Hitmi w stolicy Kataru i wykorzystuje aż 55 tysięcy lampek wykonanych w technologii LED. Niewątpliwą zaletą żyrandola jest zatem to, że może on przybrać dowolny, wybrany przez klienta kształt i rozmiar. Nie jest też problemem nawet najbardziej wymyślny materiał, z którego ma powstać tego typu sufitowe oświetlenie. Bardzo duży wybór żyrandoli różnego rodzaju ma w swojej ofercie firma ZPUH Andrzej Maćkowiak. Opcja indywidualnego dopasowania produktu do naszych potrzeb to bardzo duży atut. Pozostawia to spore możliwości w kontekście aranżacji pomieszczenia. Żyrandol daje także pewność odpowiedniego oświetlenia całego miejsca i stanowi bardzo dobre źródło światła.

Stylowy mosiądz

Stelaż żyrandola może zostać wykonany z różnych materiałów, jednak bardzo często wybierany jest mosiądz – sprawia on, że lampa wisząca wygląda niezwykle stylowo i przyciąga uwagę. Spore możliwości konstrukcyjne tego stopu miedzi i cynku sprawiły, że znalazł on zastosowanie również i w wyposażeniu wnętrz. Zarówno całe jego elementy, jak i poszczególne, nawet małe zdobienia, świadczą o wykwintności i elegancji. Z czasem – tak jak i zresztą praktycznie każdy materiał – brudzi się i traci swój pierwotny blask. Renowacja produktów oświetleniowych z mosiądzu to proces, który warto powierzyć specjalistom. Żyrandol to zazwyczaj przedmiot ciężki, o utrudniających wszelkie prace kształtach, czyszczenie go wymaga zatem odpowiedniej wprawy i umiejętności. Dzięki renowacji mosiądzowa lampa wisząca będzie wyglądała jak nowa, co przywróci blask nie tylko żyrandolowi, ale i całemu pomieszczeniu.