szukanie mieszkania Freelancer
18 marca 2020

Gdzie szukać ogłoszeń o sprzedaży mieszkań?

Znalezienie idealnego mieszkania dla prywatnych inwestorów często okazuje się sporym wyzwaniem. Ofert nieruchomości na sprzedaż jest co prawda bardzo dużo, ale niestety, wcale nie ułatwia to znalezienia najlepszego miejsca do zamieszkania. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz zawęzić pole poszukiwań i jak nie pogubić się w gąszczu dostępnych możliwości.

Zastanów się, czego oczekujesz

Rynek nieruchomości to dochodowa, ale niełatwa branża. Na kupujących czyha wiele zasadzek, zwłaszcza jeśli nie mają wcześniejszych doświadczeń z tak poważnymi inwestycjami. Przygotowując się do zakupu własnego mieszkania, trzeba mieć się na baczności, a w uniknięciu zbędnych kosztów, na pewno pomoże wstępne rozeznanie w temacie ryzyka, towarzyszącego tego rodzaju zakupom. Alternatywnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc pośrednika nieruchomości; w takiej sytuacji trzeba brać pod uwagę fakt, że i on może naliczyć sobie marżę. Dlatego większość Polaków szuka mieszkań na własną rękę.

Zanim zaczniesz przeczesywać ogłoszenia w prasie i w Internecie, spróbuj ustalić najważniejsze cechy twojego wymarzonego mieszkania. Podstawową kwestią jest wybór między mieszkaniem nowym, czyli od dewelopera, a mieszkaniem z drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego. Jeśli zależy ci na wysokiej jakości technologicznej budynku, wygodnych rozwiązaniach architektonicznych, przyjemnym otoczeniu spokojnej dzielnicy i niskich kosztach utrzymania swojego przyszłego domu, szukaj mieszkań na rynku pierwotnym.

Jak szukać mieszkania w Internecie?

W sieci działa wiele serwisów ogłoszeniowych poświęconych nieruchomościom. Weźmy chociażby popularne portale, takie jak rynekpierwotny.pl, dominium.pl, czy obido.pl – wymienia nasz rozmówca z biura sprzedaży Osiedla Botanika. Szukając wartościowych ogłoszeń, dobrze jest korzystać z właśnie takich sprawdzonych miejsc, gdzie nie ma ryzyka natknięcia się na oszustów. Niestety, wiele serwisów internetowych, które umożliwiają bezpłatne zamieszczanie ogłoszeń, nie weryfikuje sprzedawców, przez co naraża klientów na oszustwa. Na stronach solidnych portali znajdziemy wyłącznie zweryfikowane oferty, co pozwala kupującym oszczędzić czas niezbędny na weryfikację sprzedawcy, a często również sporo stresów i pieniędzy.

Użytkownicy serwisów ogłoszeniowych poświęconych nieruchomościom mają możliwość bardzo precyzyjnego zawężenia pola wyświetlanych ofert, dzięki specjalnym wyszukiwarkom. Wystarczy zaznaczyć pożądane kryteria przyszłego mieszkania, a więc przede wszystkim jego lokalizację, powierzchnię i ilość pokoi oraz oczywiście cenę, by po chwili móc przeglądać wszystkie ogłoszenia, spełniające określone wymagania. Innym sposobem wyszukiwania ogłoszeń o sprzedaży mieszkań jest wpisanie zapytania bezpośrednio w wyszukiwarce Google. W odpowiedzi na słowa: nowe osiedle Kraków Nowa Huta — otrzymasz listę stron z interesującymi cię ogłoszeniami, a nawet odnośniki do dewelopera.

Nie ulega wątpliwości, że zakup bezpośrednio od dewelopera jest najbardziej opłacalną i najbezpieczniejszą opcją. Dlatego nawet jeśli ogłoszenie o sprzedaży interesującego cię mieszkania sugeruje kontakt z pośrednikiem, koniecznie sprawdź, czy istnieje możliwość zakupu bez jego pomocy, czyli wprost od dewelopera.