sterowanie-wozkiem-widlowym Freelancer
25 maja 2018

Na czym polega sterowanie wózkiem widłowym?

Wózki widłowe to urządzenia, które w dużym stopniu usprawniają i przyspieszają pracę w magazynach, halach produkcyjnych czy centrach logistycznych. Przeznaczone są do przewożenia ładunków o dużej masie. Ich operatorzy muszą zdobyć niezbędne uprawnienia i zostać odpowiednio przeszkoleni zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Przeczytaj, na czym polega operowanie wózkiem widłowym.

Wózki widłowe

Są to pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym. To urządzenia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę, zapewniając jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo. Służą głównie do przewożenia ciężkich ładunków umieszczonych na paletach. Zastosowanie znajdują zazwyczaj w przeróżnych magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych czy fabrykach.  Aby zostać operatorem wózka widłowego, należy ukończyć specjalny kurs, który dostarcza niezbędnej wiedzy na temat sterowania tym urządzeniem oraz operowania ładunkiem.

Sterowanie

Sterowanie wózkiem widłowym znacznie różni się od prowadzenia samochodu, jednak można tu znaleźć kilka podobieństw. Pojazdy te wyposażone są w kierownicę, pedał hamulca oraz gazu (w niektórych modelach występuje również sprzęgło), a także dwa biegi – wolny i szybszy. Wózki widłowe poruszają się do przodu i do tyłu. Sterowanie obejmuje nie tylko układ jezdny, ale również obsługę masztu i wideł, która opiera się na trzech podstawowych ruchach: podnoszeniu i opuszczaniu wideł, przechylaniu masztu od siebie i do siebie oraz przesuwaniu karetki z widłami w prawą lub lewą stronę.

Bezpieczeństwo

Będąc operatorem wózka widłowego, należy mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim powinno się pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności ze względu na ciężar pojazdu i ryzyko jego przewrócenia. Szczególną dbałość o bezpieczeństwo należy zachować podczas jazdy na śliskim lub mokrym podłożu, na pochyłościach, przy podnoszeniu materiałów o dużych gabarytach oraz przy pełnym załadunku – mając na względzie jednocześnie fakt, że wózek nie może zostać przeładowany.

Wózek widłowy jest pojazdem zwrotnym i posiada mały promień skrętu, a kierowanie nim niejednokrotnie wymaga dużej precyzji przy jednoczesnym poruszaniu się na niewielkich przestrzeniach – dodaje nasz rozmówca z firmy IPZ zajmującej się sprzedażą, naprawą i wynajmem wózków widłowych.

Przewożąc ładunek, należy również pamiętać, że musi on być nisko opuszczony, a maszt powinien być przechylony w kierunku operatora. Warto także dodać, że przed prowadzeniem pojazdu należy dokładnie sprawdzić wszelkie kontrolki alarmowe, które mogą informować o różnych nieprawidłowościach. Poruszanie się uszkodzonym pojazdem stwarza duże zagrożenie dla kierowcy i jego otoczenia.