biuro rachunkowe Podatnik, Przedsiębiorca
25 listopada 2016

Czym się kierować, wybierając biuro rachunkowe?

Dla wielu z nas, zarówno osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dla przedsiębiorców, rachunkowość i prawo podatkowe są bardzo trudnymi dziedzinami. Dlatego korzystanie z usług biura rachunkowego jest dla nas koniecznością. W jaki sposób jednak wybrać takie, z którym będzie nam się dobrze współpracować i któremu będziemy mogli w pełni zaufać?

Wysokie kwalifikacje i doświadczenie personelu

Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniego biura rachunkowego jest doświadczenie oraz kwalifikacje zatrudnionych w nim osób. To oni przecież będą zajmowali się naszą księgowością oraz rozliczeniem podatków. Koniecznie sprawdźmy, czy zatrudnione w biurze osoby posiadają wyższe wykształcenie, czy jedynie ukończyły kursy księgowości. Jakie posiadają doświadczenie. Warto także sprawdzić, jakich dane biuro posiada aktualnie klientów, czy są to firmy, które wielkością są zbliżone do naszej, czy może znacznie mniejsze podmioty. Koniecznie sprawdź także, czy biuro rachunkowe posiada uprawnienia Ministra Finansów oraz czy posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Wszystkie wskazane powyżej elementy są niezwykle istotne, ponieważ wskazują na kompetencje danego biura rachunkowego. Zanim więc podejmiemy stałą współpracę, koniecznie musimy to sprawdzić.

Zakres świadczonych usług

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dokładne sprawdzenie oferty biura rachunkowego, z którym chcemy podjąć współpracę. W tym punkcie powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno nasze obecne potrzeby, jak i wykazać się swego rodzaju przezornością i spróbować ustalić czy w przyszłości się one nie poszerzą. Większość biur rachunkowych zajmuje się jedynie rozliczaniem podatków, prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów czy pełnych ksiąg handlowych. Jeżeli jednak istnieje szansa, że w przyszłości będziemy np. potrzebowali zaciągnąć kredyt, musimy pomyśleć o tym zawczasu i wybrać takie biuro rachunkowe, które nam w tym pomoże.

Przykładem biura rachunkowego, które posiada bardzo szeroką ofertę usług dodatkowych jest biuro rachunkowe Plus z Katowic, które oprócz klasycznej księgowości oferuje swoim klientom także pomoc m.in. w uzyskaniu kredytów bankowych, współpracuje z brokerami największych w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych, z kancelarią prawną czy pomaga w wynegocjowaniu najkorzystniejszej oferty u operatora telefonii komórkowej.