Usługi księgowe Przedsiębiorca
2 listopada 2021

Jak w praktyce wygląda współpraca w ramach księgowości online?

Księgowość online cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – coraz więcej przedsiębiorstw przenosi swoją działalność do sieci lub działa tam w dużym zakresie. Dlatego dzięki e-księgowości właściciele firm mogą mieć dostęp do danych finansowych w każdym momencie i z dowolnego miejsca. Jednak jak w praktyce wygląda współpraca w ramach księgowości online?

Jak działa e-księgowość?

E-księgowość jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy samodzielnym prowadzeniem księgowości firmy a zleceniem takiej usługi profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Z jednej strony przedsiębiorca sam wprowadza dane i dokumenty do systemu, z drugiej księgowań, wyliczeń podatków i sporządzania deklaracji dokonują pracownicy biura. Dzięki temu właścicielowi firmy wystarczy podstawowa wiedza z zakresu rachunkowości – o prawidłowość weryfikacji dba system oraz biuro rachunkowe.

Jak działa to w praktyce? Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny oraz zaakceptować regulamin np. na stronie internetowej biura rachunkowego EPSILON Biznes ze Skawiny. Wraz z potwierdzeniem usługi przedsiębiorca zyskuje dostęp do indywidualnego konta, dzięki któremu może wystawiać dokumenty sprzedaży, a także przesyłać skany dokumentów kosztowych. W ramach informacji zwrotnych przedsiębiorca zyskuje m.in. powiadomienia o kwotach zobowiązań podatkowych i ZUS. Może również skorzystać raz w miesiącu z darmowego doradztwa podatkowego lub innych, dodatkowo płatnych usług.

Zalety księgowości online

Podstawową zaletą księgowości internetowej jest wygoda korzystania. Właściciel firmy ma dostęp do danych i dokumentów zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje, o każdej porze i w każdym miejscu, w którym ma dostęp do internetu. Również proces przekazywania dokumentów odbywa się online, dlatego nie ma konieczności przekazywania ich osobiście lub za pośrednictwem kuriera. Z tego samego względu to także oszczędność czasu – dokumenty można wgrywać do systemu także poza standardowymi godzinami pracy biura rachunkowego.

Jest to rozwiązanie polecane jednoosobowym działalnościom gospodarczym, mikro i małym przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych lub ryczałcie, także czynnym podatnikom VAT i VAT-UE. Wystarczy jedynie dbać o właściwą weryfikację dokumentacji i mieć podstawową wiedzę z zakresu księgowości, aby cieszyć się tanią księgowością – koszt dostępu do systemu zaczyna się już od 50 zł miesięcznie. Jednocześnie dzięki różnym pakietom, zakres obsługi oraz jej koszty można dopasować do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców.