Odkurzacz przemysłowy Przedsiębiorca
19 lipca 2021

Jak wygląda system centralnego odkurzania przemysłowego?

System centralnego odkurzania to mówiąc w sporym uproszczeniu system rur wbudowanych w strukturę budynku, do których można podłączyć jednostki ssące. Cały system posiada swoje panele kontrolne w pomieszczeniach, w których wykorzystywane będą jego możliwości czyszczące. Rurociąg odprowadza zebrane w ten sposób odpady do przeznaczonego do tego zbiornika.

Czym charakteryzuje się system centralnego odkurzania?

Przede wszystkim, w przeciwieństwie do odkurzaczy mobilnych, sprawdza się w obiektach wielopiętrowych, gdzie przemieszczanie zwykłej maszyny byłoby niezwykle uciążliwe. Zamiast tego wykorzystywane są specjalne rurociągi, które zaopatrzone są w dodatkowe filtry oraz silosy na odpady, które następnie trafiają do specjalnych zbiorników umożliwiających ich łatwy wywóz.

Wyśmienicie sprawdzają się w miejscach, gdzie gromadzą się duże ilości pyłów oraz zanieczyszczeń stałych. Pozwalają tym samym na poprawienie jakości powietrza i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników lub gości – w przypadku hoteli.

Ze względu na swoją budowę systemy centralnego odkurzania można dostosować do indywidualnych potrzeb danego budynku. Zajmują się tym firmy, takie jak Poolmar, projektując i montując całą instalację w obiekcie. Aby taki montaż przebiegł bez zakłóceń, niezbędne jest wcześniej sporządzenie planów budynku.

Co wpływa na cenę systemów centralnego odkurzania przemysłowego?

Ze względu na swoją specyfikę systemy centralnego odkurzania przemysłowego mogą mieć bardzo zróżnicowane ceny, zależne od konkretnego zamówienia oraz parametrów, jakie muszą posiadać. Podstawowym kryterium przekładającym się na cenę gotowej instalacji jest obszar roboczy, którego ma on dotyczyć. Jak łatwo się domyślić – im większy, tym drożej.

Drugim ważnym czynnikiem jest określenie, ile w danym systemie ma się znajdować punktów ssących. Oczywiście, w trakcie przygotowania tych ustaleń, niezbędne jest też wskazanie, ile z tych punktów ma działać jednocześnie. Oznacza to różne przeciążenia dla danej instalacji i stawia przed nią inne wymagania obciążeniowe i materiałowe.

Nie można również zapominać o szacunkowych ilościach zanieczyszczeń, które będą trafiać do systemu centralnego odkurzania. Od tego zależy ilość silosów, które będą się znajdowały w systemie rurociągów oraz wielkości zbiornika na odpady.

Podjęcie tych wszystkich decyzji wymaga posiadania wiedzy specjalistycznej, dla tego wiele firm oferujących wykonanie i montaż odkurzacza centralnego, pomaga również w przygotowaniu jego projektu, który najlepiej odpowie na potrzeby danego obiektu.