Przedsiębiorca
9 stycznia 2019

Materiały izolacyjne dla domu – przegląd rozwiązań

O izolacjach stosowanych w budownictwie można by napisać całe tomy opracowań, a temat i tak do końca nie zostałby wyczerpany. Ciągle mamy tutaj do czynienia z nowymi pomysłami i rozwiązaniami, co nie powinno nas szczególnie dziwić, jako że cały świat stara się dzisiaj oszczędzać energię, a jedną z prowadzących do tego dróg są właśnie budowlane izolacje.  Motorem napędowym jest tutaj ochrona środowiska.

Domy energooszczędne

Ograniczone względami redakcyjnymi miejsce pozwala nam jedynie pobieżnie omówić tytułowy, jakże obszerny temat. Skupmy się zatem na tym, co dzisiaj wyznacza najbardziej proekologiczny kierunek w rozwoju budownictwa, a mianowicie budowę domów energooszczędnych. Tego typu budownictwo, poza nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie ogrzewania i klimatyzacji  wymaga szczególnie skutecznych materiałów izolacyjnych i to w szerokim tych słów znaczeniu. Inspirując się informacjami uzyskanymi w firmie SuperHouse.pl z Tarnowskich Gór, za punkt odniesienia w naszych rozważaniach przyjęliśmy  tutaj tzw. domy pasywne. Eksploatacja takich budynków przebiega przy minimalnym zużyciu energii, a dalekosiężnym celem ludzi projektujących tego typu obiekty jest uzyskanie ich pełnej samowystarczalności energetycznej. Budynki takie odzyskują niemal całość zużywanej przez siebie, a zamienianej w ciepło energii, a uzupełniającym źródłem ich energetycznego zasilania mogą być np. umieszczane na dachach ogniwa fotowoltaiczne. Zajmijmy się jednak tym, jak zapobiegać domowym stratom energetycznym przy pomocy samych izolacji.

Nowoczesne budowlane materiały i konstrukcje izolacyjne

Wszystkie nowoczesne systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, rekuperatory, energooszczędne urządzenia czy pozyskiwanie energii z własnych fotowoltaicznych lub innych źródeł nie zdałyby się na nic, gdyby nie odpowiednie izolacje budynku. To one chronią dom zarówno przed utratą ciepła, jak i przed jego nadmiernym nagrzewaniem.

Mówiąc o „izolacyjnych konstrukcjach” mamy na myśli przede wszystkim trzyszybowe okna zespolone, które w domach pasywnych pełnią niezwykle ważną funkcję. Znacznie szerszym tematem są same materiały izolacyjne. Ich rolą jest odpowiednie „docieplenie” ścian, stropów i dachów, redukcja mostków termicznych, izolacja podłóg, poddaszy nieużytkowych, likwidacja przeciągów, zawilgoceń oraz ochrona przed zawilgoceniem, pleśnią i grzybami.

Stosunkowo często stosowanymi tutaj do tej pory izolatorami były: styropian, wełna mineralna, wata szklana, maty laminowane welonem z włókna szklanego czy granulat w postaci wełnianych strzępków nasączonych specjalnym impregnatem służący do wykonywania termoizolacji nadmuchowej oraz wiele innych no i oczywiście drewno.

Materiały izolacyjne produkowane z wykorzystaniem drewna

Do jednych z najskuteczniejszych, stosowanych dość powszechnie rozwiązań, należą izolacje drewniane i drewnopochodne. Te ostatnie wykonuje się bardzo często z płyt wykonanych z klejonych warstwowo fornirów. Ten drewnopochodny materiał, mający bardzo dużą wytrzymałość konstrukcyjną i niezwykle mały stopień przenikalności cieplnej, służy m.in. do produkcji podwalin, nadproży, oczepów, kalenic i podciągów. Z kolei ze specjalnie spreparowanych włókien drzewnych wyrabia się wytrzymałe płyty izolacyjne o bardzo szerokich zastosowaniach. Przy ich użyciu wykonuje się płyty izolacyjne na konstrukcje dachowe i ścienne, stabilne izolacje cieplne na poddasza nieużytkowe, izolacje pod panele i podłogi wielowarstwowe, płyty do izolacji fasady. Jeszcze innym rodzajem drewnopochodnych izolacji wszechstronnego stosowania są zwykłe lub bitumowane płyty pilśniowe.