Przedsiębiorca
12 stycznia 2018

Produkcja mebli ekspozycyjnych dla sklepów

Sukces marketingowy znanych sklepów odzieżowych czy jubilerskich zależy od bardzo wielu aspektów. Jednym z nich jest wystrój przestrzeni wystawowych, na które składają się tak zwane meble ekspozycyjne. To one są projektowane na specjalne zamówienie tak, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom zleceniodawców. Ważny jest ich niepowtarzalny design, funkcjonalność i odpowiednie współgranie z produktami, które są dzięki tym meblom w odpowiedni sposób eksponowane.

Pracowanie projektowe mebli ekspozycyjnych

Wiele sklepów, a także firm usługowych – gabinety kosmetologiczne, zakłady fryzjerskie itp. – bardzo dbają o to, aby przestrzeń ich pracy mocno wpłynęła również na ich wyniki sprzedażowe. Dzisiejszy klient/konsument szczególną uwagę zwraca na niebanalne wystroje takich wnętrz i znacznie częściej wróci do tego, w którym poczuje się w pełni komfortowo. Przy samym projektowaniu sklepów architekci i projektanci wnętrz mocno skupiają się na umeblowaniu. To właśnie meble ekspozycyjne muszą ożywić wnętrze, a także w odpowiedni sposób pomóc w zaprezentowaniu produktów. Warto wiedzieć, że konstruowaniem i wytwarzaniem mebli ekspozycyjnych zajmują się specjalistyczne pracownie takie jak BEMARC Edward Baczewski Sp.j., które współpracują z wieloma klientami branży jubilerskiej czy odzieżowej. Obsługiwanymi sklepami przez najlepsze pracownie – kooperacja najczęściej jest stała, ponieważ sklepy dopasowują swoje meble do danej kolekcji ubrań/biżuterii – są takie podmioty jak Cropp, Sinsay, Mohito, Reserved, Bijou Brigitte, czy House.

Indywidualny projekt na zamówienie

W przypadku projektowania systemów wyposażenia sklepów jubilerskich lub odzieżowych liczy się nie tylko stylowy design, który podkreśli charakter oferowanych produktów i wyznaczy cały wizerunek marki danego sklepu. Bardzo ważna jest funkcjonalność. To klient ma czuć się w przestrzeni sklepu komfortowo, dlatego najlepsze firmy projektujące na zamówienie meble ekspozycyjne biorą pod uwagę takie wyznaczniki jak wielkość sklepu, jego geometria, a nawet system oświetlenia, wielkość witryn sklepowych, czy orientacyjna liczba klientów pojawiających się w sklepie w ciągu dnia lub konkretnej godziny (np. godziny szczytu).

Nowoczesny design, a może klasyczny wystrój

Producenci mebli ekspozycyjnych zwracają szczególną uwagę również na design. Składa się na niego odpowiedni dobór kolorystyczny, a także wybór materiałów o najlepszej trwałości – najczęściej jest to drewno z odpowiednimi certyfikatami jakościowymi. W przypadku sklepów odzieżowych i jubilerskich można wymienić kilka rodzajów designu. Jednym z nich jest tak zwany high fashion, który idealnie sprawdza się przy eksponowaniu markowych ubrań zgodnie z najnowszymi trenadami.  Najczęściej meble z tego typu wyróżniają się jasnym, bądź bardzo ciemnym drewnem i prostymi kształtami. Kolejnymi stylami są casual oraz sport – ich specyfikacja opiera się na lekkości i ciekawych rozwiązaniach. Producenci mebli ekspozycyjnych w stylu casual i sport bawią się kolorami, fakturami, a także doborem materiałów, z których konstruowane są systemy wyposażenia. W casualowym i sportowym stylu są bardzo często umeblowane sklepy dystrybuujące wyroby jeansowe – to tam możemy spotkać się z industrialnym wystrojem, przełamanym stalą oraz drewnem w różnych odcieniach. Najbardziej wymagające są jednak meble ekspozycyjne dla sklepów jubilerskich. To tam liczy się nawet najmniejszy aspekt ich zaprojektowania. Linie kształtów takich mebli, a także ich kolor, ściśle współgrają z prezentowaną kolekcją pierścionków, naszyjników czy kolczyków.