Materiał Partnera

Co daje przedsiębiorcy podjęcie współpracy z biurem księgowym?

Co daje przedsiębiorcy podjęcie współpracy z biurem księgowym?

Skomplikowane przepisy podatkowe to jedna z głównych przyczyn, która utrudnia skuteczne i efektywne prowadzenie działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że większość przedsiębiorców decyduje się na podjęcie współpracy z biurem księgowym. To rozwiązanie ma wiele zalet, również finansowych – bo choć za usługi biura musimy zapłacić, ostatecznie jest to opcja tańsza niż zatrudnienie osoby odpowiadającej za księgowość.

Jakie korzyści niesie współpraca przedsiębiorcy z biurem rachunkowym?

Oszczędność czasu i pieniędzy

Każdy przedsiębiorca chce, aby jego działalność przynosiła jak największe zyski i jak najmniejsze straty. Współpraca z biurem księgowym może przynieść realne oszczędności. Jak to możliwe, jeśli każdy przedsiębiorca może rozliczać się sam, a więc nie płacić za usługę? Jak już wspomnieliśmy, co czwarty przedsiębiorca skarży się na skomplikowane prawo podatkowe. Owszem, można rozliczać się samodzielnie w przypadku uproszczonej księgowości, jednak ta pełna jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Jednocześnie nawet w przypadku małej księgowości można popełnić błędy, jeśli na bieżąco nie kontroluje się zmieniających się przepisów. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Kary finansowe, które znacznie nadwyrężą budżet oraz będą większe niż potencjalny koszt skorzystania z profesjonalnych usług księgowych.

Co więcej, współpraca z biurem rachunkowym jest bardziej opłacalna niż zatrudnienie osoby lub osób odpowiedzialnych za prowadzenie księgowości. Dodatkowo, oddanie spraw księgowych w ręce doświadczonych osób to również oszczędność czasu. Im więcej go mamy, tym bardziej możemy skupić się na prowadzeniu działalności, a więc zarabianiu pieniędzy.

Warto również wspomnieć, że doradcy podatkowi mogą wskazać legalne możliwości zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności, na podstawie danych, które otrzymają od przedsiębiorcy. 

Bezpieczeństwo i wygoda

Pracownicy biura księgowego to specjaliści, którzy doskonale orientują się w aktualnych przepisach prawa. Dzięki temu powierzenie im księgowości firmy daje gwarancję, że wszystkie czynności z tym związane, zostaną wykonane prawidłowo oraz w wyznaczonym przez przepisy terminie – dodaje specjalista z biura rachunkowego Omnibus ze Szczecina. – Biura rachunkowe, najlepiej w osobie doradcy podatkowego  mają również możliwość reprezentowania przedsiębiorcy przed urzędami skarbowymi i ZUS-em, dzięki czemu mogą w sposób profesjonalny  bronić interesów przedsiębiorcy, z którym współpracują.

Wpis na listę Doradców Podatkowych, Świadectwo Kwalifikacyjne Ministra Finansów, oraz dodatkowe uprawnienia, takie jak  Biegłego Rewidenta czy Certyfikat Managera Podatków Strefowych  to gwarancja najwyższej jakości usług – dlatego nie warto się zastanawiać, czy współpraca będzie opłacalna. Przedsiębiorca, który korzysta z usług biura księgowego, może skupić się na prowadzeniu działalności, co zapewnia znaczną wygodę. Wystarczy jedynie raz na jakiś czas dostarczyć dokumenty: osobiście, kurierem, a często nawet elektronicznie. Biuro rachunkowe zajmie się resztą. W przypadku, kiedy zatrudniamy pracowników, zapewni również dokumenty niezbędne do nawiązania stosunku pracy (umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło), zgłosi pracownika do ubezpieczenia, wypełni deklaracje podatkowe i ubezpieczeniowe, przygotuje listę płac oraz wiele innych dokumentów, które będą potrzebne.

Przeniesienie odpowiedzialności za błędy

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca samodzielnie prowadzi księgowość, to on odpowiedzialny jest za popełnione błędy. A jak już wspomnieliśmy – mogą one słono kosztować. W przypadku, kiedy to biuro księgowe popełni błąd, straty zostają pokryte  dzięki ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe w przypadku biur prowadzonych przez doradców podatkowych. Oczywiście w przypadku współpracy z rzetelnym biurem księgowym błędy zdarzają się niezwykle rzadko – warto jednak wiedzieć, że razem z księgowością przenosimy do firmy zewnętrznej również odpowiedzialność za błędy

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy