uczciwy pracodawca Pracodawca
8 lipca 2016

Czy Twój pracodawca jest uczciwy?

Lojalny pracodawca to prawdziwy skarb, w poszukiwaniach którego niektórzy niejednokrotnie się rozczarowali. Tak naprawdę uczciwość potencjalnego pracodawcy możemy zmierzyć już na rozmowie kwalifikacyjnej oraz na początku współpracy. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury!

Do najczęstszych problemów należą liczne oszustwa ze strony pracodawców, a także brak szacunku czy manipulacja. Pracodawcy potrafią nie wypłacać wynagrodzeń, przygotowywać niekorzystne umowy, a także manipulować pracownikiem na różne sposoby i wymagać rzeczy, których nie mają prawa wymagać. Niestety ta wręcz niewyobrażalna sytuacja jest dość częstym faktem, dlatego podpowiadamy, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.

Pracuję i nie dostaję wynagrodzenia?

Nierzadko pracodawcy ociągają się z wypłacaniem należnego wynagrodzenia albo całkiem je zaniedbują. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, a poszkodowany pracownik ma prawo ubiegać się o zaległą wypłatę. Jeżeli nie otrzymałeś swojej wypłaty, koniecznie żądaj wyrównania. Za każdą wykonaną pracę należy się ustalone wcześniej odpowiednie wynagrodzenie – tylko taki układ jest zgodny z poszanowaniem pracownika i wartości pracy. Wszelkie odstępstwa od tej reguły są niezgodne z prawem.

Umiejętność czytania umów

Nie rozpoczynaj żadnej pracy bez wcześniejszego szczegółowego zapoznania się z warunkami umowy. Pytaj o wszystkie nieścisłości i wyjaśniaj to, co niezrozumiałe, a także ubiegaj się o zapisanie w niej wszystkich ustaleń zawartych w czasie rozmowy o pracę. Musisz mieć pokrycie tego, co robisz; dowód warunków współpracy i dokument potwierdzający zgodność z prawem. Zachowaj ostrożność i nie bądź ufny na słowo, jeśli nie znasz swojego przyszłego pracodawcy.

Umowa powinna zawierać informacje dotyczące zakresu Twoich obowiązków, kwoty wynagrodzenia i sposobu oraz terminu jej wypłacania. Zadbaj o to, aby w umowie uregulować kwestię urlopów. Pamiętaj, że umowa reguluje nie tylko Twoje obowiązki, lecz także zobowiązania pracodawcy.

Jeśli sporządzona umowa będzie jasna i kompleksowa, stanie się gwarancją Twojego bezpieczeństwa w pracy.

Szacunek to podstawa

Umowy, regulaminy i prawo to jedno. Jak szukać, aby się nie sparzyć? Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest wstępne rozeznanie dotyczące miejsca pracy, do którego aplikujemy. Portale społecznościowe mogą stanowić pewne źródło informacji.

Rozmowa kwalifikacyjna pracodawcy

Pamiętaj również, że spotkanie rekrutacyjne jest nie tylko Twoją rozmową kwalifikacyjną, lecz także sprawdzianem dla pracodawcy. Jeżeli rekruter już na pierwszym spotkaniu nie wykazuje szacunku, wyśmiewa, jeśli któraś z jego dominujących cech nie odpowiada Ci – nie łudź się, że to się zmieni. Atmosfera pracy jest bardzo ważna i wpływa na Twoją efektywność oraz Twój zapał.

Bądź również czujny, jeśli chodzi o ustalenia współpracy. Nie bój się zadawać pytań – co więcej, spróbuj zadać ich jak najwięcej! Jeżeli rekruter z pewnością i bez wahania odpowie na nie, a cała współpraca miałaby być zgodna z prawem i podparta umową – masz zielone światło. Uważaj na pracodawców, którzy chcą zatrudnić Cię na bezpłatny okres próbny. Za każda wykonaną pracę należy się wynagrodzenie, dlatego nie dopuść do sytuacji, w której byłbyś wykorzystywany. Szczególnie podejrzane są obietnice bardzo wysokiego wynagrodzenia po bezpłatnym okresie próbnym. Jest szansa, że po kilku miesiącach darmowej pracy zostaniesz zwolniony, a na Twoje miejsce przyjęta będzie kolejna ofiara…